Nüüd ja edaspidi on baasandmed võetud kogumiku "Печать в СССР 1986" alusel. NSVLiidu ajalehed jagunesid seal järgmistesse kategooriatesse
1. Üleliidulised ajalehed - levisid kogu suure riigi territooriumil näitena ei võtnud mitte "Правда"-t ega "Известия"-t vaid Kaitseministeeriumile kuulunud "Красная Звезда".
2. Vabariiklikud - Nõukogude Liit koosnes 15 liiduvabariigist, näitena on toodud Azerbaidžaani komsomolileht. Muide Vene Föderatsioonis ilmus ainult 1 vabariiklik ajaleht
3. Oblastilehed - ehk regionaallehed, reeglina ilmus igas oblastis oblastileht ja oblasti komsomolileht. Näitena on Amuuri oblasti ajaleht "Амурская Правда"
4. Autonoomsete vabariikide ja autonoomsete oblastite lehed. NSVLiit oli paljurahvusline riik ja seetõttu oli administratiivjaotused ka sellised üksused. Ajalehe näide on siitsamast ümber nurga Karjala "Neuvosto-Karjala"
5. Linnalehed - Suuremate linnade ajalehed. Näitena Volgogradi oblasti Urjupinski linna ajaleht "Урюпинская Правда"
6. Rajoonilehed - et enamus rajoonikeskusi asus suurel Venemaal mitte linnades ega alevites vaid suuremates külades, siis ka selline lokaallehtede kategooria. Näiteks on Magadani oblasti Šmidti rajoonileht "Огни Арктики". Kasutage atlast ja otsige üles selline koht nagu Leitnant Šmidti neem.
7. Ametkondlikud ajalehed. Selles kategoorias ilmus kõige rohkem ajalehti - tehastes, kõrgkoolides, kaevandustes jne ilmusid oma ajalehed. Näiteks on Astrahani Õmblus-tootmiskoondise "Delta" ajaleht "Швейник"
8. Kolhooside ajalehed moodustasid ka eraldi kategooris. Näites on Pensa oblasti Matšinski külanõukogu territooriumil olnud kolhoosi "Pobeda" ajaleht "За Высокий Урожай"
That were the categories of Soviet newspapers. 1. All-Union newspapers. 2. Republican newspapers. 3. Regional newspapers. 4. Autonomous regional newspapers. 5. City newspapers. 6. Local (Rural district´s) newspapers. 7. Office newspapers (Factories, Univercities, Miners and so on). 8. Collective Farm´s newspapers in agriculture.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar